Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Як впливає фантастика на дитячу психіку?

У сучасному світі відкритий широкий доступ до інформації, як для дорослих, так і для дітей. Але якщо доросла людина в змозі визначитися в неосяжному світі інформації, то дитина в такій ситуації може загубитися і потрапити в деяке утруднення. І тут перед батьками постає завдання - допомогти дитині зорієнтуватися у багатогранному і різноманітному інформаційному світі. Сьогодні кожна дитина знає, що таке комп'ютер та інтернет, тому батькам стає все важче контролювати те, чим захоплюється і зайнятий їх дитина. Але це дуже важливо. На стадії становлення і розвитку дитяча психіка дуже сильно схильна до впливу будь-якого роду інформації.

Саме тому вельми важливо, щоб батьки ретельно відбирали книги або ігри, а також фільми для дитячого перегляду. Сьогодні розмова піде про те, наскільки сильно на дитячу психіку може вплинути читання і перегляд фантастики.

Фантастика як жанр з кожним днем стає все більш популярною. Сьогодні практично кожна дитина зможе назвати і знає книги і фільми, а також комп'ютерні ігри, засновані на мотивах фантастики. Тому батьки все частіше починають замислюватися - наскільки і як може впливати фантастика на ще не цілком сформовану психіку і свідомість дитини? Далі наведені всі аргументи щодо цієї теми.

У першу чергу, фантастика як жанр випливає з казок і міфів. А кожен у свій час любив слухати або сам читав і перше, і друге, навчаючись з них мудрому і правильному. Адже немає нічого поганого в по-дитячому наївній вірі в чудеса, а вона «живе» завдяки тому, що дитина здатна занурюватися у світ фантастики.

Друга причина - серед творів фантастики трапляються справді якісні джерела, наприклад книга В. Губарєва «Королівство кривих дзеркал», а також твори К. Буличова, Є. Велтистова (автор відомого всім Електроніка), Герберта Уеллса, а також популярної нині Джоан Роулінг ( автор творів про Гаррі Потера). Всі перераховані автори та їхні твори отримали так би мовити «суспільне визнання», і є улюбленими книгами не тільки багатьох дітей, а й дорослих любителів фантастики. Почитати щось зі світових шедеврів фантастичного жанру буде вельми корисним і для Вашої дитини.

Третя причина - читання і перегляд фантастики - це відмінне тренування для мозку, адже дитина включає свою фантазію під час читання, перегляду або ігри з елементами фантастики. У фантазії дитини народжуються образи, які дуже далекі від реальних, у них можуть бути просто унікальні здібності або нестандартну поведінку. На таких приклад дитина навчиться креативно мислити і виходити за рамки побуту і повсякденності.

Але є в цьому і негативні сторони - світ фантастики іноді настільки реалістичний, що виникає загроза, що дитина зможе дійсно повірити в те, що він бачить на екрані або малює в уяві під час читання. Фантастичний світ може стати для дитини більш близьким і привабливим, оскільки діти мають схильність ототожнювати себе з улюбленими героями. Це особливо стосується тих дітей, які в реальному житті нещасливі, мають певні недоліки і переживають з даного приводу. Для таких дітей світ фантастики - це місце, де він стає невразливим героєм, який викликає захоплення оточуючих і здатний перемагати будь-яких супротивників, тобто те, чого йому насправді не вистачає в реальному житті. Якщо ваша дитина дуже багато читає або дивиться фантастики, а також неохоче контактує з Вами та іншими дітьми, схильний надавати деяким речам нереальні, а скоріше чарівні властивості, то потрібно вживати певних заходів, причому не відкладаючи в довгий ящик.

Не менш важливий момент - якість фантастики. Сьогодні все частіше у фантастиці стала бути присутнім жорстокість, бійки або сцени насильства. Діти схильні переносити подібну модель і в реальний світ спілкування. Це веде до того, що починається невірне формування особистості, неправильна розстановка життєвих пріоритетів. Для нього, зануреного з головою в світ такої жорсткої фантастики, такі прояви як насильство або жорстокість перестають бути негативними та неприродними явищами, скоріше, він сприймає це як звичайні речі. деякі автори настільки почали зловживати насильством у своїх творах, що у дітей може сформуватися уявлення, що насильство - це легко, припустимо і може виявитися безкарним.

Сприйнятлива і не до кінця сформувалася дитяча психіка досить швидко і головне легко сприймає будь-який досвід, причому як позитивний, так і негативний. Тому перед батьками стоїть ще й така задача, як контроль будь-якого роду інформації, яка потрапляє до дитини. Треба цікавитися книгами або фільмами, а також сучасними комп'ютерними іграми, яким віддає перевагу ваша дитина. І не варто відразу ж купувати дитині те, що він просить. Можливо, всім буде краще, якщо спочатку ви особисто ознайомитеся з сюжетом книги або фільму, з відгуками про неї і сформуєте особиста думка. Може варто спочатку самому переглянути або прочитати чергову новинку зі світу фантастики, щоб відстежити всі сцени та епізоди і бути впевненим, що дана книга чи фільм не принесуть моральної шкоди вашій дитині.

Але варто враховувати, що не завжди заборону як форма перешкоджання є правильним рішенням. Дуже часто діти, дізнавшись або почувши, що йому заборонено дивитися або читати дане джерело, починає самостійно шукати способи, щоб досягти бажаного. А домігшись свого, може зробити неправильні висновки з побаченого, прочитаного. У подібній ситуації прекрасний вихід - це спільний перегляд фільму або обговорення книги після її прочитання. І навіть якщо вам особисто не дуже подобається фантастика, варто виділити час заради дитини. Це допоможе направити хід думок дитини в правильне русло, говорячи з ним на рівних, ви зможете правильно пояснити і розтлумачити дитині ті моменти, які він сам міг неправильно розтлумачити і зрозуміти. Це прекрасний спосіб подіяти на дитину, сформувати у нього потрібні думки. А ще, таке проведення часу дозволить дитині не йде у світ фантастики, що йдеться, з головою.

За якістю не менш важливе значення має і кількість, то, скільки часу дитина проводить за переглядом фантастичних фільмів або читанням таких книг. Подібне проведення часу потрібно перемежована з іншими способами розваг або навчання. Нехай це буде гра, відвідування театру, прогулянка на свіжому повітрі, катання на роликах і т.п. так ви покажете дитині, що фантастика - це всього лише один із способів проведення вільного часу, а зовсім не єдиний і тим більше, не основний.

Як і у всіх інших питаннях, що стосуються виховання дітей, щодо до фантастики важливе значення відіграє індивідуальний підхід. Для одних дітей захоплення фантастикою може піти на користь - це дозволить йому розвинути фантазію, розширити межі мислення, піти від стереотипів. Для іншої дитини, у якого більш тонка і вразлива душевна психіка, а також бурхлива фантазія і високий ступінь збудливості, таке захоплення буде менш корисним і йому краще обмежити ступінь контакту зі світом фантастики, тому що такі діти більш схильні йти у світ фантастики, відриваючись від реального світу.

Якщо хочете, щоб ваша дитина почув вас, спробуйте розділити з ним його захоплення. Тоді ви легко знайдете спільну мову і дитина швидше почує те, що ви хочете донести до його свідомості. Крім того, не виключено, що і для себе ви зможете відкрити нові грані цього жанру. А те, як фантастика здатна вплинути на дитячу психіку, ви вже знаєте.

Додати коментар


Захисний код
Оновити