Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Вікові кризи у психічному розвитку людини

Ідеально прямий лінія людського життя не буває ніколи. Нам доводиться стикатися не тільки з різними несподіванками, але і проходити низку вікових криз. У психологічному розвитку людини такі кризи можуть змінити звичний плин життя, причому, в корені. І нікому не вдасться уникнути їх. Не всі можуть подолати їх і залишитися самим собою, нітрохи не змінившись.Саме слово «криза» походить від грецького слова «krineo», що означає «поділ доріг». Це вирішальний момент для ухвалення того чи іншого рішення, свого роду поворотний пункт у житті людини, сегмент, організації. У кожному, окремо взятому, випадку криза буде протікати по-різному. Хоча у всіх криз є стандартна схема. Щоб чітко розуміти суть криз безпосередньо в психологічному розвитку людини, потрібно, як Шерлок Холмс, розглядати їх дедуктивним методом. Одним словом, від загального до приватного. Соціальні психологи розділили дані комплекси страждання людей на два типи, а саме вікові та індивідуально-особистісні. Якщо вікова криза може одночасно бути ще й індивідуально-особистісним, то вони, в свою чергу, віковими можуть і не бути зовсім. Якщо ж розглядати вікові кризи, то діляться вони на дорослі і дитячі. У наш час про дитячі кризах відомо набагато більше, ніж про дорослих. І на це є дві причини.

По-перше, такі кризи найбільше потребують вивчення, систематизації, а також подоланні. Адже у дитини набагато менше шансів самостійно впоратися з цим переломним моментом. Друга причина полягає в тому, що їх вивчення дається на порядок легше, ніж аналіз криз, що виникають у дорослих. Адже планка індивідуальних особливостей в даному випадку сильно зростає, а разом з тим «кульгає» щирість відповідей. Варто відзначити, що розвиток передкризової ситуації можна відбуватися роками або навіть десятиріччями. У когось може тривати і місяцями-тижнями. Однак умови її накопичення, як правило, однакові. Відбувається це, коли ми робимо в житті все «не так». До прикладу, не з тими живемо, не то їмо, не на тому місці працюємо. Про те, що робимо щось не так, ми в глибині своєї душі здогадуємося. Але згорнути на правильний шлях нам часом заважає лінь. Або ж нам просто шкода.

Матеріалісти і езотерики дають різні пояснення виникненню таких криз. Проте сама суть від цього не змінюється. Неправильні вчинки в протягом деякого часу накопичуються, мов снігова куля. А потім за все це нам воздається, причому, по повній програмі. У результаті спочатку відбувається нагнітання обстановки, а потім настає і вікова криза. В результаті психологічного дискомфорту змінюється і життєва ситуація. Було відзначено, що саме в цей період відбувається найбільша кількість розлучень, звільнень, великих сварок з друзями та рідними. Це період відхилення в поведінці і поганого навчання. Вікова криза можна порівняти, хіба що, з вибухом атомної бомби. Весь світ ніби то перевертається з ніг на голову. Наші думки і вчинки в цьому період можуть здивувати навіть нас самих. Хіба я так могла вчинити? Як же я могла так про людину подумати? Після кризи піти можна двома шляхами:

- «Смерть-відродження». Спочатку вам відплатилося, потім зрозуміла, за що саме, зробила свої висновки, виправила допущені помилки, прибрала все зайве, продовжила своє оновлене і позитивне існування.

- «Чорна смуга». «Отримала» сповна, абсолютно нічому не навчилася, оговталася далі у пошуках легких шляхів, з яких черговий колапс дуже скоро знову зіб'є.

 

Найчастіше з чужих і своїх вуст нам доводиться чути про «чорну смугу» в житті. Але досвідчені психологи запевняють, що в нашому житті «білих смуг» набагато більше. Незважаючи на що наш світ далекий від досконалості, більшість особистісних криз закінчуються саме за першим сценарієм. А все тому, що криза є одним з елементів природного відбору. І практично кожен з нас вже підсвідомо налаштований на успішне його проходження. Саме ймовірне позитивне закінчення кризи - це заспокоєння, а також подальший життєвий сплеск. Творчий підйом, як правило, відбувається після вікової кризи. Люди приймають рішення кардинально змінити своє життя. Якщо вас затягла депресія, а лінь заважає осмислити можливі причини виникнення вікової кризи, то нелегка доля вас очікує. Ймовірними наслідками цього стануть стагнація, різні захворювання, нерозв'язні проблеми в сім'ї, на роботі, з друзями. Якщо образно підійти до даного питання, то людина або спливе, або потоне

Дитячі вікові кризи

З дитячими кризами все трохи інакше. Хоча суть та ж сама. Наш організм і психіка переходять у новий стан, незвичне для нас. У дитячій категорії можна виділити ряд основних криз, між якими цілком можуть бути і проміжні.

Однорічний криза. Комусь це здасться нісенітницею. Але в цей період відбувається вироблення ставлення до навколишнього світу. Саме зараз вирішується - боятися оточуючих, зневажати або любити їх.

Трирічний криза. При загальному позитивному настрої нерідко спостерігається яскраво негативне поводження. Происходи усвідомлення поняття «не можна», «ні».

Семирічний криза. Пов'язаний він з розставанням з дитинством. У цьому віці деякі з нас вперше вчаться говорити неправду.

Перехідний вік (12-14 років). Хоча у когось він може почати в 9 років, а у когось в 21 рік. За статистикою, перехідний вік припадає на 11-17 років. Це вік настання сексуальної самоідентифікації. Супроводжується підвищеною агресією, різкими перепадами настрою, гормональним сплеском. Остаточне розставання з дитинством зазвичай відбувається з 18 до 20 років.

Кризи середини життя

Період з 20 до 27 років можна назвати порівняно безхмарним. Адже всі потрясіння, які відбуваються в даній віковій групі, носять виключно індивідуальний характер. Більшість людей називають цей період свого життя найкращим. На думку психологів, витягувати дату початку «кризи середнього віку» потрібно з середньої тривалості життя, яка ділиться навпіл, потім віднімається середня тривалість життя на пенсії. У зв'язку з цими розрахунками пропонується вважати кризовим 25-річний вік. Але з цією теорією можна посперечатися.

Класичним початком зрілості прийнято вважати віку 27-29 років. У цьому час відбувається порівняння мрії і реальності. Якщо жінка до 30 років наполегливо будувала свою кар'єру, то тепер вона присвячує себе створенню сім'ї і народження дітей. З 30-річного віку кризи у людини трапляються зі знаком переоцінки всіх цінностей, а також постановки під великий сумнів всього того, що було їм досягнуто раніше. За тридцятирічним кризою неодмінно слід «криза середини життя». Треба сказати, що він може нести серйозну шкоду кар'єрному, особистісному і сімейному статусу людини. 40-45 років - є віком розлучень, а також укладення повторних шлюбів.

Криза похилого віку

«Криза старіння» людина проходить у віці 55-75 років. У даного періоду можна спостерігати кілька етапів. Їх кількість буде прямо залежати від стану здоров'я людини, досягнутого в соціальній і трудовій сферах, від духовного та інтелектуального рівня. Одні з етапів цієї кризи є «вузликовий період» (70-80 років). У цей період людина нібито збирає у вузлик все, що з ним сталося, що він втратив і чого досягнув. Ті, кому вдається дожити до круглого ювілею, стикаються з «футурологічним кризою». Вони усвідомлюють, що скоро підуть. Їхні думки песимістичні. Однак «просвітлення» в це віці теж трапляється.

На жаль, ми не можемо застрахувати себе від вікових криз. Але не варто забувати про те, що криза теж має свій кінець, як і все в нашому житті. А от яким він буде - залежить, насамперед, від нас самих.

Додати коментар


Захисний код
Оновити