Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Дитина б'ється. Що робити?

Дитина в школі або у дворі періодично з ким-небудь б'ється. Але, на щастя, не так вже й багато дітей можна назвати запеклими забіяками. Однак в житті можуть виникати ситуації, коли навіть самі слухняні і виховані діти пускають в хід кулаки. Іноді б'ються навіть маленькі принцеси. Що ж спонукає наших милих невинних діток з'ясовувати стосунки в бійці? Що робити, якщо подібна поведінка стає для дитини звичайним? Спробуємо розібратися в цих питаннях і допомогти батькам маленьких забіяк впоратися з проблемою.

Що спонукає дитину до тієї, що він б'ється і як на це реагувати дорослим?

У нетямущих віці (від півтора до трьох років) діти досить часто влаштовують незначні бійки зі своїми ровесниками.

Дитина б'ється бо в цьому віці гостро відчуває почуття образи внаслідок забраного м'ячика або зруйнованого пісочного будиночка, але висловити свою образу він може тільки двома способами. У першому випадку скривджена дитина розплачеться і втече до мами в пошуках захисту, у другому - інстинктивно наїжачився і помститься, пустивши в хід кулачки.

Що повинні зробити дорослі, якщо дитина б'ється і бійка розігрується на їхніх очах?

Зрозуміло, що для навіювань і моралістичних бесід дитина, який б'ється, ще не доріс. Він просто не зрозуміє, чого від нього хочуть і за що його карають. Правильніше буде, якщо доросла людина разнімет маленьких забіяк і відверне їх новим цікавим заняттям, наприклад, спільним побудовою нового замку з піску. Войовничість в ранньому віці є наслідком загальної емоційності дитини, але ніяк - не результатом поганого виховання.

Дитина дошкільного та молодшого шкільного віку вже в стані усвідомлювати, що бійка - не найкращий спосіб з'ясування відносин (і якщо він б'ється, його лають, карають), зате існують і інші, альтернативні способи вирішення конфліктів. Дитина цього віку не завжди може стриматися, але вже розуміє, що бійка - це остання міра, до якої можна вдатися.

Однак в будь-якій групі дитячого садка і в будь-якому класі початкової школи знаходяться типові забіяки, які вирішують свої проблеми тільки одним способом - кулаками і стусанами. Якими б грізними вони не здавалися зовні, такі діти, як правило, не впевнені в собі, вірніше навіть, не впевнені в тому, що вони зможуть вирішити конфліктну ситуацію іншим, більш миролюбним способом: розмовою, проханням, переконанням. Ця невпевненість у власних силах не заважає, однак, типовому забіяці бути досить самолюбним і прагнути до лідерства і встановлення особистого авторитету в колективі однолітків, ось тільки домагається він цього за допомогою найрадикальніших заходів - пускаючи в хід кулаки. Такий дитина не буде відмовчуватися, залишаючись при своїй думці, він, як правило, дуже активний і гостро реагує на несправедливість.

Коли дитина досягає раннього підліткового віку (9-11 років), він вже сприймає бійку, як саму крайню міру для вирішення проблеми і проблема того, що він б'ється, йде сама по собі.

Проте, таке, цілком зріле розуміння проблеми, не вберігає абсолютно всіх хлопчиків і дівчаток від бійок. Не беручи до уваги жартівливі бійки, поговоримо про бійки провокаційного характеру. Підлітки можуть навмисне провокувати свого однолітка на бійку, ставлячи його в безвихідне становище, заздалегідь розуміючи, що сили не рівні. В даному випадку більш небезпечним можна назвати поведінку підлітків-провокаторів. Батькам цих дітей слід задуматися про недоліки виховання і тому чому таке дитина б'ється.

Які дії слід зробити дорослому, якщо б'ється підліток?

Бесіда про те, що битися не можна буде запізнілим і неефективним маневром. Краще в бесіді спробувати з'ясувати причини конфлікту і висловити можливі альтернативи його дозволу. Навіть якщо підліткове вражене самолюбство не допускає проходження радам мами, все ж дитина почує ці поради і, при кращому результаті, прийме їх до уваги.

Що робити, коли дитяча войовничість проявляється із завидною постійністю?

В принципі, це питання більше хвилює вихователів і педагогів, так як батьківська реакція на бійку за участю свого чада є очевидною і передбачуваною - втрутитися, розняти, заспокоїти власну дитину.

Інша справа - керівники дитячих колективів. Їм доводиться тримати на контролі одночасно десять-двадцять спритних хлопців. Встежити за всіма виникаючими суперечками і конфліктами, а також безпомилково визначити правого і винуватого практично не представляється можливим!

В результаті вимальовується банальна картина, коли вихователь, постійно спостерігаючи в осередку бійок Вовочку або Вітенька, вважає, що саме вони і є головними провокаторами бійок. Тому на частку цих хлопців і випадає левова частка загроз і покарань. Ну, немає у вихователя можливості кожного разу розбиратися у всіх перипетіях ситуації і проявляти індивідуальний підхід до кожного вихованця!

Що може спонукати дітей битися і як боротися вихователю з дитячої забіякуватістю?

Дитина, який уславився патологічним доречним і б'ється частіше за інших, найчастіше свідомо провокує бійку, якщо хоче самоствердитися в очах однолітків або просто розважитися. Адже він точно знає, що, якщо з нахабним виглядом залізти в чужу кишеню, бійки не уникнути, а, значить, нудно точно не буде. При цьому ніяких певних проблем за допомогою бійки дитина не вирішує, а б'ється просто тому, що б'ється.

Як боротися з такою безпричинною дитячої забіякуватістю?

По-перше, слід чітко відслідковувати кожен факт бійки і застосовувати суворе покарання до винуватця бійки. В іншому випадку, він відчує свою безкарність, і проблема тільки загостриться ще більше.

По-друге, постійно шукати, знаходити і заохочувати інші, більш цивілізовані спроби маленького забіяки виділитися і утвердитися в дитячому колективі. Наприклад, зазначити, якщо він раніше всіх знайшов спосіб вирішення завдання. Особливу увагу і публічне заохочення слід відводити тим вчинкам, в яких дитина проявляє співчуття, пропонує свою допомогу.

Навіть самий задерикуватий дитина, який б'ється, є, перш за все, просто дитиною. Якщо бачити в ньому тільки лише запеклого забіяки, він таким і буде, а якщо помічати його позитивні якості, то шанси на виправлення багаторазово зростуть.

Додати коментар


Захисний код
Оновити