Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Криза 3 років у розвитку дитини

Таке страшне слово «криза» в науці відносин найчастіше означає переломний момент у розвитку особистості. Його роль підчас ключова, оскільки він виводить людину на новий рівень самосвідомості. Особливо яскраво видно кризи особистісного зростання в ранньому віці. Напевно, найцікавіший з них - криза трилітки. Вчені, які виявляли взаємозв'язки в психічному процесі, помітили, що саме у віці 2-4 роки дитина переживає важливий, значимий і яскравий період всієї свого подальшого життя. Криза, або критична точка - це нормальний етап у розвитку маленької людини, який важливий для нього зараз і обов'язково зробить вплив на його особистість у майбутньому. Цей процес неминучий, тому що тільки так у психіці дитини відбудуться потрібні зміни у світогляді та особистісному поведінці. Переживши кризу, маленька людина починає кардинально новий етап свого життя, до якого він вже буде готовий.Незважаючи на малолітній вік, криза трьох років грає ключову роль у сьогоднішньому і подальшому розвитку дитини. Підійшовши до цього моменту, дитина починає відчувати себе окремою від батьків особистістю, яка хоче і може бути самостійною. У його лексиконі з'являється слово «Я», малюк починає відчувати себе індивідуальністю. Через це, природно, він прагнути змінити свої відносини з дорослими. А тут ще на це психологічний стан накладається закінчення відпустки по догляду у мами і дитині доводиться або спілкуватися з нянею, або ходити в садок.

З точки зору батьків, дитина стає неслухняним, некерованим, що вимагає самостійності. Його постійне «ні» на всі батьківські пропозиції, капризи і навіть істерики на рівному місці доводять батьків до нестями.

Психологи виділили кілька характерних ознак кризи трирічного віку. Якщо ці симптоми характерні вашій дитині - значить, він зараз переживає кризу. І ви разом з ним.

• Упертість

Це найголовніший відмітна ознака. Упертість проявляється на кожному кроці просто з почуття протиріччя. Він прагнути домогтися того, щоб ним рахувалися і надходили з його волі. Тобто йому треба не те, що він дійсно хоче, а те, що він вимагає. Навіть якщо він хоче їсти, він не піде тільки тому, що його кличе до столу мама - він не хоче робити те, що хоче вона.

Бажаючи досягти послуху, батьки на впертість відповідають директивним поведінкою - вони наказують, змушують, тиснуть своїм авторитетом. І досягають абсолютно протилежного. «Его» дитини буде защемлено, і він до переможного кінця намагатиметься взяти реванш. Тому суперечити буде ще частіше і ще наполегливіше.

• Негативізм

Насправді дитина не неслухняний, він просто налаштований на негатив. Це означає він буде все і завжди робити наперекір, але не тільки наперекір батькам, але і наперекір самому собі. У цьому і полягає різниця між непослухом, коли дитина не надходить з батьківської волі, тому що прагне задовольнити своє бажання, і негативізмом, коли дитина суперечить з принципу. Причому принциповість виявляється тільки з членами родини, з сторонніми людьми дитина просто взірець спокою і послуху.

Часом у своєму негативізмі дитина доходить до абсурду: кішка вже не кішка, а невідомо що, а вночі треба гуляти на вулиці. Все це було смішно, якби не було так сумно.

• Норовистість

Криза 3 років у розвитку дитини виявляється ще в наступному. Далі дитина починає протестувати проти всього, що потрапляє в його полі зору. Але головним його ворогом стає звичний уклад речей. Вже прекрасно знаючи правила, які панують в його будинку, він прагне порушити максимальну кількість. Ні помитися, ні складати іграшки його змусити неможливо.

• Самостійність

Коли настає криза 3 років в розвитку дитини, він прагне все зробити сам, навіть якщо він ніколи цього не робив раніше. Навіть якщо якась дія йому не по плечу через маленький зріст або нестачу фізичної сили, він все-таки спробує, перш ніж втратить інтерес. 

Не треба в такому випадку просто забороняти, дозвольте йому діяти на свій розсуд, дайте можливість переконатися, що сам він не зможе і звернутися до вас за допомогою.

• Знецінення

Ще зовсім недавно дитина радісно демонстрував ніжну любов до всіх близьких членам родини. А тепер він агресивно налаштований проти всіх, може обізвати злим, навіть лайливим словом. Ще вчора улюблені іграшки та книжки сьогодні летять на підлогу, б'ються і рвуться на клаптики.

Самою убивчою характеристикою поведінки дитини в процесі кризи - це його непередбачуваність. Він підпорядкований імпульсам і, на жаль, негативним. Він намагається домогтися, щоб його думка почули і врахували на майбутнє. Він хоче зруйнувати вже існуюче пристрій життя, бо в ньому він безправна істота. Дитина, відокремивши себе від батьків, намагається знайти методи управління ними. А не знайшовши, починає закочувати істерики і вести себе зухвало і агресивно.

Як поводитися батькам, якщо у дитини криза трьох років?

Треба пам'ятати, що криза, що характеризується кардинальними і негативними змінами в поведінці дитини, може початися починаючи з двох років і закінчуючи чотирма. Точну дату початку сказати неможливо. Криза настане тоді, коли дитина накопичить всі знання, необхідні для самостійного життя, коли він зрозуміє, що він індивідуум і зажадає права на самовизначення.

Перше, що потрібно - це величезне терпіння. Потрібно розуміти, що це явище природне і тимчасове, тому треба налаштовувати себе на позитивне завершення цього процесу. Нехай вас втішає те, що не переживши кризу, дитина не зможе стати повноцінною особистістю, яка прагне до самостійності. Це момент і зміни свідомості батьків. Криза змушує їх подивитися на дитину іншими очима і побачити в ньому людини, що бореться за своє Я.

Щоб пережити кризу треба величезне терпіння, безмірна любов до дитини і віра в нього. Не дозволяйте негативним емоціям дитини перейти на вас. Зберігайте спокій, тому що ваше роздратування, нервозність тільки погіршать істерику і посилять конфронтацію. Марно щось намагатися розповісти дитині, яка плаче або істерично кричить. Оскільки ці крики розраховані на публіку, то ваше завдання цього артиста глядачів позбавити. Якщо факт стався на вулиці, середовищ сторонніх людей - поведіть дитини в затишне місце. Якщо ви вдома - вийдіть з кімнати. Втративши співчуваючого глядача, дитина дивно швидко заспокоюється.

Треба знайти золоту середину. Директивне поведінка тут не допоможе, треба домовлятися з дитиною в спокійному тоні і на своїх умовах. Але потрібно чітко і послідовно дотримуватися свої ж правила, не дозволяючи дитині їх міняти кожні п'ять хвилин. Пропонуйте дитині кілька варіантів подальших дій, і нехай вибір він робить самостійно. Покажіть дитині, що ви поважаєте в ній особистість, що визнаєте за ним право на самостійність та індивідуальність. Ви повинні вселити дитині, що неможливо нічого добитися істерикою, але багато чого - спільним рішенням, де його голос має значення. Почніть його робити вибір і відповідати за нього. Дозволяйте йому самостійно робити все, що можна з точки зору безпеки. Адже ваша мета - смілива, розвинена і щаслива особистість, на НЕ нездатний мислити виконавець чужої волі, чи не так?...

Додати коментар


Захисний код
Оновити