Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Розвиток мислення дитини в ранньому та дошкільному віці

Формування елементарної культури мислення має відбуватися у малюка вже на перших місяцях життя. Всім відомо, що дорослі люди володіють не тільки мовним, а й понятійним мисленням. Досвід людської діяльності в слові укладено в терміні «поняття», і чим подібний досвід багатшими, тим думка глибше і змістовніше. Було б помилковим думати, що іноді ми мислимо незалежно від нашого досвіду і діяльності.

Навіть сама незалежна думка завжди пов'язана через поняття з нашою практикою, слово яке містить у собі певний досвід. Ще в дошкільному віці починається процес формування поняття і для цього готується платформою з раннього дитинства. Вираз досвіду в слові і його узагальнення у дитини відбувається поступово.Сучасні фахівці мають дані про те, що розвиток мислення у дитини відбувається в 3 етапи: наочно-дієве, властиво дітям від року до трьох років; мислення наочно-образне і мислення понятійне, що відбувається пізніше.

Наочно-образне мислення - дитина може бачити кожну свою думку в дії. Припустимо, дворічний малюк бачить іграшку, яка, наприклад, стоїть на полиці високо. Він бере стілець з метою зняти іграшку і знімає її. Мислення наочно-дієве передбачає вирішення якихось практичних завдань. Це є безпосередньою діяльністю дитини. У прикладі, який був наведений вище, дитина постарше надійде точно так само, але трохи розумніші. Це означає, що рішення наочно-дієве з дорослішанням приймає інші форми, але зовсім не зникає. Вже в дошкільному віці дитина в змозі вирішити життєві завдання виходячи з власних знань з усвідомленням наслідків своїх дій. Таким чином, дитина просувається у своєму розвитку все далі.

Ми виділяємо якісь етапи розвитку мислення дитини і, не дивлячись на це, він все ж є безперервним процесом. При формуванні наочно-дієвого мислення у малюка, ми допомагаємо у розвитку понятійного і мовного мислення.

Емоційне спілкування дитини з дорослими і оточуючими його людьми є умовою у розвитку мислення наочно-дієвого.

На дидактичних заняттях, спілкуванні і в іграх протікає розвиток мислення дитини в ранньому віці. Для маленької дитини мислення завжди пов'язане із знаходженням можливостей для досягнень будь-яких цілей. Наприклад, п'яти - шестимісячний дитина неусвідомлено перебирає пелюшку до тих пір, поки іграшка поступово не чиниться поруч з ним. Але тягнути до себе пелюшку навмисно для отримання бажаного пройде тільки кілька місяців.

Прив'яжіть стрічку до брязкальця, до якої не може дотягнутися шести - семимісячний дитина. Вже після декількох спроб дитина почне сам підтягувати за стрічку іграшку. Коли дитина почне вставати і ходити буде цікавою ще одна гра. У цьому віці діти дуже люблять кидати іграшки на підлогу, спостерігати, як вони падають і що відбувається з ними. Прив'яжіть до якої-небудь улюбленої дитиною іграшці гумку або стрічку, а інший кінець прикріпіть до борту ліжка або манежу. Таким чином, ви надасте можливість дитині притягнути кинуту іграшку до себе і знову повторити дію з кидком. Засобом досягнення мети для дитини в даному випадку є стрічка.

Спеціальні заняття проводити з дитиною можна вже з десяти місяців. Посадіть в дитяче крісло малюка, покладіть іграшку перед ним так, щоб він не міг дотягнутися до неї. Швидше за все, малюк потягнеться за нею і, не діставши, подивиться на вас запитально. Потім до іграшки прив'яжіть кольорову стрічку і знову покладіть її перед дитиною. В ту ж мить дитина потягне за стрічку і притягне до себе іграшку. Кілька разів повторіть дану вправу, змінюючи при цьому кольору стрічок та іграшки. Коли дитина навчиться вирішувати такі завдання, ускладніть гру. Якусь іграшку покладіть в кухоль, а кольорову стрічку простягніть в кільце гуртки і покладіть перед малюком обидва кінці стрічки. Йому необхідно потягнути за обидва кінці стрічки, щоб дістати кухоль з іграшкою. Таке завдання легко вирішувана дітям у віці одинадцяти - дванадцяти місяців. Але якщо у малюка виникнуть труднощі, підкажіть йому, що треба робити і він з величезним захватом повторить за вами.

У цих завданнях основним є те, що малюк для досягнення своїх цілей використовує стрічку (гуму, мотузку, пелюшку) як засіб. Це і є для дитини елементарною культурою мислення. Досвід, накопичений малюком з першого року життя, при вирішенні таких найпростіших завдань, сприяє його розумовому розвитку.

Вміє ходити дитина повинна завжди вирішувати практичні завдання. Але рішення подібних завдань не завжди досягається за допомогою будь-яких предметів (лопаток, стрічок та ін.) Якщо іграшка лежить на протилежному кінці столу, малюк може просто обійти стіл і взяти іграшку. Завдання в такому випадку потрібно ускладнити - зі стільців побудуйте лабіринт, і нехай він самостійно знайде дорогу до предмета.

Особливі манери поведінки у дитини складаються з дорослою людиною в процесі спілкування. Припустимо, дитина бачить, де знаходиться жаданий предмет, але взяти його він не може з якихось причин. Найчастіше малюк в таких ситуаціях відразу ж дивиться на дорослого і тягне ручку у напрямку до бажаного предмету, при цьому видаючи звуки прохальною інтонації. Діти старшого віку скажуть «дай».

У дитини, з яким батьки спілкуються мало, немає можливості навчитися правильно адресувати свої прохання до дорослих і організувати власну поведінку. Не тільки в дії, але і в спілкуванні у дітей формується здатність до вирішення завдань. Для досягнення мети в спілкуванні використовується певна манера поведінки, на відміну від вирішення завдань предметного змісту, де є необхідність використання для досягнення власних цілей предмета.

Нормам поведінки і способам дії з предметами дитина зможе навчитися тільки за умови постійного спілкування з дорослими людьми. Тільки батьки здатні передати дитині способи взаємодії з предметами і створити умови для розвитку мислення малюка та напрацювання його досвіду. Пізнавальна спрямованість діяльності відіграє важливу роль для розвитку мислення дитини, накопиченні практичних знань, придбаних у грі з іграшками і предметами. У шкільному і ранньому віці сприяє правильному розвитку мислення дитини узагальнення і накопичення досвіду в різних діях з предметами, способи спілкування з людьми, та сприяння перетворення мислення з наочно-дієвого, властивого в ранньому віці дитині, в наочно-образне і понятійне - у шкільному та дошкільному віці.

Додати коментар


Захисний код
Оновити