Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Підвищений артеріальний тиск у підлітків

Захворювання серцево-судинної системи у дітей останнім часом набувають широкого поширення. Проблема посилюється тим, що зміни відбуваються в структурі цих захворювань. Судинні дистонії зустрічаються частіше, ніж ревматичні захворювання. Як прояви дистонії судин виступають такі фактори, як підвищений артеріальний тиск і артеріальна гіпертензія, які все частіше зустрічаються і в підлітковому віці.

Гіпертонічна хвороба - це захворювання, що протікає хронічно і проявляється синдромом підвищеного артеріального тиску, причиною якого не завжди є патологічні процеси організму.

Формування артеріальної гіпертензії відбувається в дитинстві і особливо явно спостерігається у підлітків. Тому доцільним стає вимірювання артеріального тиску навіть у маленьких дітей: починають це робити приблизно з трьох років. Артеріальною гіпертензією, за твердженням лікарів, хворіють від 8 до 18% дітей-підлітків.

Причин підвищення тиску може бути декілька. У дітей до 6 років - це вроджені хвороби таких органів, як нирки (і наднирники) і легкі, а також вади серця. У дитини семи років без зазначених вище захворювань медики можуть виявити вегетативну дистонію гіпертензивного типу або підвищений артеріальний тиск.

ЗВЕРНІТЬ УВАГА! При вимірюванні АТ дітям в домашніх умовах достовірний результат можливий лише тоді, коли манжетка повністю охоплює плече дитини.

Витоки проблеми

Не рідкістю є спадкова схильність до підвищеного артеріального тиску. Навіть раннє штучне вигодовування може сприяти її розвитку. Коров'яче молоко, що містить велику кількість білка, може стати причиною того, що дитячі нирки не в змозі нормально працювати, це, у свою чергу, веде до виникнення метаболічного стресу. Надалі результатом цього можуть стати ожиріння і цукровий діабет. Розвиток артеріальної гіпертензії при використанні в годівлі коров'ячого молока є наслідком порушень у формуванні нервової системи дитини за рахунок нестачі жирних кислот у молоці. Ще одним недоліком коров'ячого молока є те, що воно містить в 4 рази більше натрію, ніж грудне; через це у дітей може розвинутися нейроциркуляторна дистонія вже в період статевого дозрівання.

Зв'язок рівня АТ з нервовою системою дозволяє віднести це захворювання до типу психосоматичних. Дитина може відчувати почуття тривоги або невпевненості, перебувати в стані депресії і надмірної збудливості. Перевтома у дітей веде до підвищення активності вегетативної нервової системи на перших стадіях захворювання. Причинами перевтоми можуть бути порушення режиму дня, занадто насичена шкільна програма і так далі. Нікотин і алкоголь також негативно впливають на роботу нервової системи.


Артеріальний тиск рекомендується вимірювати дітям один раз на рік, а схильним до підвищеного тиску - кожен квартал. Процедура вимірювання тиску можлива в долікарському кабінеті дитячої поліклініки. Якщо у підлітка спостерігаються головні болі, запаморочення, нудота, набряки, то контроль АТ обов'язковий. Батьки повинні знати, з чим пов'язано підвищення артеріального тиску у їхньої дитини, щоб згодом визначити, чи входить дитина до «групи ризику».

При виявленні підвищення артеріального тиску необхідно постаратися визначити його причини, поспостерігати протягом тижня за рівнем АТ, вимірюючи його вранці і ввечері і фіксуючи результати. Потім показати їх вашій педіатра. Можна користуватися спеціальними приладами, що дозволяють безперервно спостерігати і фіксувати результати вимірювання на електронному носії. Таким чином, можна визначити причини, що впливають на зміни артеріального тиску протягом доби.

В очікуванні діагнозу ...

Перш ніж поставити діагноз «артеріальна гіпертензія», лікарі проводять обстеження з метою виключити інші можливі захворювання, при яких також може підвищуватися тиск. Артеріальна гіпертензія протікає хронічно і вимагає інтенсивного диспансерного лікування і спостереження. Зазвичай медики при підвищеному тиску у дітей ставлять діагноз «вегетативна дисфункція за гіпертензивним типом» і обстежують внутрішні органи, захворювання яких часто супроводжуються підвищеним артеріальним тиском.

Не завжди наслідком вегетативної дисфункції за гіпертензивним типом є артеріальна гіпертензія. Для визначення та прогнозування цього захворювання існують спеціальні алгоритми, які застосовуються для сімей, які мають спадкову схильність. За допомогою різних критеріїв можна виявити, входить дитина до «групи ризику» чи ні.

Що слід робити, коли діагноз відомий?

Коли діагноз «артеріальна гіпертензія» встановлено, то батьки повинні змінити спосіб життя їхньої дитини. Що це означає?

1. 1. Маса тіла дитини повинна відповідати його віком та статтю. Це визначить лікар-педіатр. При виявленні надлишкової маси тіла всі сили треба направити на схуднення.

2. Важливим є і правильна організація режиму дитини: час, відведений на відпочинок і праця. Якщо дитина відчуває труднощі з навчанням, то потрібно подумати і вирішити, в чому полягає проблема, чи не пов'язана це з великим навантаженням на дитину.

3. Обов'язково потрібно стежити за психоемоційним станом дитини. Для цього необхідно, щоб у родині була доброзичлива і тепла атмосфера, дотримуватися здорового способу життя. Важливим є виробити у дитини адекватну реакцію в складних життєвих ситуаціях. Якщо виникають труднощі такого роду, то будь-яка сучасна дитяча поліклініка може надати послуги психолога або психотерапевта.

4. Необхідно приділити уваги тому, як харчується дитина, намагатися забезпечити йому правильне і здорове харчування. По-перше, такі продукти, як кава, міцний чай, наваристі бульйони, газовані і алкогольні напої слід виключити повністю, так як вони схильні порушувати нервову систему дитини. Важливо стежити за вживанням кухонної солі, їжу краще недосолити, відмовитися від чіпсів, солоних горішків і так далі. Важливе місце в раціоні дитини повинні зайняти продукти, що містять калій і магній. Це сухофрукти (курага, родзинки, чорнослив, фініки, інжир), картопля, морква, свіжа зелень, вівсяна і пшенична крупа, волоські горіхи, шипшина, бобові. Кількість рідини, приймається дитиною на добу, не повинно перевищувати 1-1,5 літра.

5. ЗВЕРНІТЬ УВАГА! Особливо важливо стежити за навчальним навантаженням дитини, заняття повинні бути для нього пов'язані з позитивними емоціями, а не викликати стрес. У нього має залишатися час і на спілкування з однолітками поза навчанням.

Дуже важливий свіже повітря для дітей. Прогулянки на вулиці повинні тривати не менше 2 годин, особливо корисно пройтися перед сном і спати в добре провітреному приміщенні або навіть при відкритій кватирці. Для занять фізкультурою, крім ранкової зарядки, потрібно приділити близько години часу 2-3 рази на тиждень. Вибирати краще такі види, як їзда на велосипеді, катання на ковзанах, лижах, гра в теніс. Альтернативою можуть стати і волейбол, бадмінтон, плавання та аеробіка. Дуже небажані для дитини, яка має схильність до підвищеного артеріального тиску, важка атлетика та боротьба.

Потрібно максимально обмежити дітей, схильних до підвищеного артеріального тиску, від впливу комп'ютера і телевізора. Години на день цілком вистачить для проведення часу перед екраном. Комп'ютерні ігри повинні бути не агресивними і не одноманітними.

Народна медицина та масаж

На початкових стадіях не обов'язково вдаватися до допомоги ліків, засоби народної медицини та масаж цілком можуть коригувати порушення, пов'язані з рівнем АТ дитини:

• масаж шийно-комірного відділу хребта;

• ароматерапія;

• ванни: вуглекислі, хвойні (50 г хвойного екстракту на 100 л води), хлоридні (10 г кухонної солі на 10 л води); з відварами різних трав: м'яти, шавлії, материнки;

• різні душі - контрастний, циркулярний, підводний душ-масаж;

• фізіотерапія;

• використання лікувальних трав і зборів.

При необхідності педіатр може виписати заспокійливі препарати, наприклад, Магвіт, новопассит, настоянки пустирника або глоду. Ліки, що знижують артеріальний тиск, лікар призначить, якщо дані кошти будуть безуспішні. Тут важливий індивідуальний підбір для кожного пацієнта. Тривалий прийом лікарських засобів не повинен турбувати, побічних ефектів може і не бути зовсім або вони не такі значні, а от ускладнення, пов'язані з підвищеним тиском, є більш небезпечними.

Додати коментар


Захисний код
Оновити