Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Шопінг-залежність

В даний час психологи розглядають нав'язливе бажання постійно робити покупки як хвороба. Вона навіть має назву - оніоманія. У народі цю залежність називають шопоманией. Стан одержимого шопінгом людини порівнянно з маніакальним станом, він не думає про необхідність здійснюваних покупок і можливі наслідки. Людина охоплений пристрастю, яка спонукає його робити покупки в неймовірних кількостях.

Цю пристрасть можна порівняти з наростаючою хвилею, захльостує весь світ. Кількість захоплених шопінгом зростає, просте захоплення все частіше перетікає в нездорову пристрасть і залежність. Шопоманія як хвороба набуває все більших масштабів.У західних країнах шопоманія вже розглядається як чергова проблема, яку необхідно вирішувати. Створюються товариства анонімних боржників, подібно анонімним алкоголікам. Наприклад, у США таких товариств налічується вже понад 400.

В Англії синдромом шопоманії серйозно страждає близько 700 тис. чоловік, що складає від 2 до 10% дорослого населення М ежду тим було помічено, що британці дуже болісно реагують на необхідність стояти в чергах Близько 20% англійців відчувають при цьому напади гніву, що супроводжується різкими стрибками артеріального тиску

У Німеччині серйозно хворих оніоманіей налічується близько 5%. Ще 20% німців з легкістю дозволяють собі придбання не заплановано, але речі, що сподобалася, яку вони випадково побачили, проходячи повз вітрини магазину. При цьому жінки спокушаються на необдумані покупки в 10 разів частіше, ніж чоловіки.

В Італії, Іспанії та Шотландії в магазинну залежність потрапило близько 50% дівчат підліткового віку. В Естонії роздрібні продажі збільшилися на 10%. Серед жителів країни спостерігається тенденція до збільшення покупок, незважаючи на те що заробітна плата при цьому не зростає. За підрахунками психіатрів, оніоманіей страждає вже 10% населення планети. І ця цифра має тенденцію до швидкого збільшення, т. к. сучасні технології істотно полегшують процес здійснення покупок. Зараз не обов'язково для цього йти в супермаркети і бутіки, можна зробити замовлення через Інтернет, ТВ-шоп або по барвистих каталогах розсилок. Найчастіше саме оніомани використовують ці способи робити покупки.

Можливо, що такі форми продажу швидше привчають людей до скоєння імпульсивних необдуманих покупок, тому що саме в засобах масової інформації у всій повноті використовується реклама, яка спрямована на підсвідомий контроль і психологічне програмування людей. Захоплені даваемой в ЗМІ інформацією, люди не встигають обдумувати привабливі пропозиції Їх заворожує яскрава подача товару, їм нав'язують думку про потребу в тій чи іншій речі, хоча це зовсім не так,

Шопінговая залежність як явище відома вже давно. Ще в 1915 р. психіатри Німеччини дали визначення опиомании, охарактеризувавши її як хвороблива пристрасть. В даний час учені досліджували електричну активність головного мозку жінок-покупців за допомогою магнітно-резонансної томографії. Дослідженню був схильний відділ кори головного мозку, що відповідає за раціональне мислення. Результати проведених дослідів показали, що, коли жінка захоплена шопінгом, її здатність тверезо і раціонально мислити значно знижується, і при цьому значно зростає напруга у відділах мозку, керуючих емоціями і приємними відчуттями. Тому людина під час покупки може відчувати сильне збудження, ейфорію.

Однак після здійснення непотрібних покупок багато розкаюються, відчувають співчуття, засмучення, розчарування. Шопомана часто навіть не розгортають придбані речі, в результаті чого вони просто накопичуються в шафі непотрібним мотлохом. Іноді шопомана ховають куплені речі, щоб приховати від оточуючих свою маніакальну пристрасть. Деякі намагаються повернути покупки назад в магазин, але постійно це робити неможливо.

Незважаючи на витрату величезних грошей і накопичення боргів, які з часом стає неможливо віддати, що потрапили в залежність люди продовжують займатися шопінгом, не в силах стримати себе. Ця згубна звичка стає все глибшою. Емоції, які людина відчуває при купівлі, очевидно, стають найважливішим і необхідним у його житті, основною метою, в якомусь роді - глуздом.

Надмірне захоплення шопінгом, що супроводжується втратою контролю над своїми діями, вважається психічним відхиленням від норми. Деякі психологи вважають цей стан своєрідною формою нездорового пристрасті, аналогічного пристрасті до алкоголю, наркотиків іт.а Інші вчені вважають шопоманію формою нав'язливого неврозу або станом, коли людина взагалі не здатний себе контролювати, як, наприклад, при клептоманії. Американська психологічна асоціація вже оголосила цей синдром захворюванням.

Ні для кого не секрет, що багато жінок в даний час використовують шопінг для отримання позитивних емоцій у невеселі моменти свого життя. Однак як розмежувати звичайне отримання задоволення від укоріненої залежності? Особливо це важливо, коли справа стосується наших близьких. Як контролювати ситуацію? Тим більше що багато психотерапевти вважають оніоманію нітрохи не менш небезпечною залежністю, ніж алкоголізм, і всерйоз займаються її лікуванням.

Цікаво, що цієї залежності схильні люди не тільки багаті, але з середнім достатком, а іноді навіть і бідні. Класичним прикладом шопоголизма є історія однієї американки, яка через своє захоплення магазинами вкрала з кредитної спілки 1,5 млн доларів. Її посадили у в'язницю на 27 місяців. Серед покупок таких осіб часто виявляється безліч пар взуття, блузок, костюмів, сумочок

Через вельми сумних наслідків шопоманія на Заході давно вже розглядається як хвороба. На жаль, в Україні поки ще вважається нормальним пристрасне бажання придбати ті чи інші речі Придбання стають, на жаль, девізом сучасного російського суспільства. Модель щастя складається з прагнення заробити якомога більше грошей, щоб придбати якомога більше матеріальних благ. Тому і хворобливий стан шопоманія поки ще не лякає. Та й жінку, яка купує в магазині масу як потрібних, так і непотрібних речей, ніхто не порахує хворий. Для навколишнього суспільства це явище нормальне. Тому шопоманія рідко визнається російськими лікарями хворобою. Хвороблива пристрасть до покупок зазвичай виявляється випадково при зверненні до лікарів з іншими проблемами. Це показує, що і більшість людей в Росії не вважають шопоманію проблемою.

Тим часом, якби у російських громадян було більше фінансових можливостей робити покупки, цієї хвороби було б схильне близько 80% населення країни. Поведінка росіян в магазинах (як вітчизняних, так і за кордоном) дуже часто шокує іноземців. Кількість страждаючих шопоманией в Росії катастрофічно зростає.

Найбільш схильні цьому пристрасті жінки, оскільки за своєю природою вони більше схильні почуттям і емоціям Чоловіки в цьому плані більш раціональні. Жінка емоційна не тільки у відносинах з іншими людьми (особливо з протилежною статтю), а й у ставленні звичайних речей, які можна купити в магазині. Здійснення покупок може цілком замінити їй відсутність сильних позитивних емоцій у відносинах з чоловіками.

Однак недолік такого задоволення полягає в тому, що афект шопоманії триває тільки до тих пір, поки не припиняються гроші. Тоді у жінки з'являється можливість усвідомити, в якому стані вона знаходиться. Купа непотрібних речей у гардеробі і усвідомлення того, що подібні чи виникає почуття відрази і злоби на самого себе за безглузду витрату грошей; чи не впливає негативно захоплення шопінгом на спосіб життя (часті сварки в сім'ї, проблеми на роботі, сварки з друзями і т. п).

Якщо жінка або чоловік володіє як мінімум трьома з перерахованих якостей, необхідно звернутися за консультацією до фахівця. Бажано якомога раніше почати вирішувати проблему, що виникла, щоб легке захоплення так і не розвинулося в серйозну залежність.

Якщо у людини виявляється половина перерахованих ознак, його стан настільки серйозно, що він може не впоратися з цим самостійно і йому необхідна допомога професіонала.

При виявленні більше 5 перерахованих ознак можна сміливо говорити про вже сформувалася залежності. Такій людині необхідно терміново звернутися до психолога, інакше він поставить під загрозу своє здоров'я, соціальне становище, сімейне щастя і т. д.

До шопоманії необхідно ставитися як до серйозної особистісної проблеми, що виникла на грунті глибинних підсвідомих конфліктів і протиріч особистості. При такому стані необхідна індивідуальна робота з психологом.

Нездорове захоплення шопінгом часто призводить до трагічних наслідків. У людей виникають проблеми як в особистому житті, так і на роботі, в сім'ї і т. п. Незважаючи на це людина продовжує йти на поводу у своєї пристрасті, не бажаючи від неї відмовлятися Психологічна залежність від шопінгу настільки сильна, що є серйозною проблемою. Так, саме через наявність психологічної залежності игроманам, наркоманам та іншим залежним дуже важко вилікуватися. Саме це змушує їх повертатися до шкідливих звичок знову і знову після пройденого курсу фізіологічного лікування.

Починаючи втягуватися в таке нове захоплююче захоплення, як шопінг, людина не усвідомлює, до яких наслідків воно може призвести. Він не може оцінити можливого матеріального і соціального збитку, який може прийти непомітно і фактично знищити людину як особистість

Додати коментар


Захисний код
Оновити