Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Лікування шопоманії

Перш ніж почати лікування, необхідно діагностувати наявність шопінгової залежності і те, наскільки далеко вона зайшла. Якщо людина ходить в магазин кожну тиждень, це ще не означає, що у нього шопоманія. Те ж саме можна сказати і про бажання бути модним, відповідати своєму часу, вносити щось нове в своє життя. Це цілком нормальне і природне бажання.

Інша справа, якщо людина погано контролює себе під час шопінгу або після здійснення покупки він раптом розуміє, що витратив гроші даремно. У цьому випадку людині варто задуматися - чи не став шопінг для нього проблемою?

 Якщо пристрасть до шопінгу вже перетворилася у хворобу, її необхідно лікувати. Шопоголіку життєво необхідно навчитися реально оцінювати свої фінансові можливості і вміти контролювати власні бажання і пристрасті.

Для цього використовуються різні методи. В основному вони носять психологічний характер. Людина може звернутися до психолога або психіатра залежно від того, наскільки глибоко він загруз у неудержну шопоголізм.

Усунення причин, що призвели до шопінгової залежності

Оскільки причиною шопоманії можуть бути психологічні проблеми - такі, як самотність або депресія, - людині деколи потрібно сила волі, щоб почати вирішувати проблему, що виникла. Можливо, тоді пристрасть пройде сама собою. Так, якщо причиною шопоманії, що живе всередині людини, є дитина, недоотримано любові в дитинстві, можливо, варто спробувати психологічні методи вікової регресії. З їх допомогою людина може повернутися на якийсь час у своє дитинство, побачити себе дитиною, які потребують піклування дорослої людини. Людину вчать спілкуватися зі своїм внутрішнім дитиною, даруючи йому відсутню любов.

На такий тренінг йде чимало часу. Але його варто витратити, щоб вирішити психологічні проблеми, до яких веде те, що було закладено в дитинстві. Його можна також влаштовувати для психологічної профілактики. Потрібно просто згадати травмуючі ситуації у своєму дитинстві, подумки перенестися до них і підтримати самого себе. Для профілактики шопоголизма можна також запропонувати інформаційну ізоляцію від будь-якої реклами. Варто добре подумати, як саме можна захистити себе від впливу реклами у ЗМІ. Потрібно пам'ятати, що навіть пасивне вислуховування порожніх рекламних пропозицій сприймається на несвідомому рівні і надалі в будь-який момент може активізуватися. Слід чітко стежити за тим, куди направляти свою увагу.

Якщо причиною стала нав'язана суспільству філософія споживання і грубого матеріалізму, варто попрацювати над формуванням нових життєвих цінностей нематеріального характеру. Людині слід взяти відповідальність за своє життя у власні руки і не дозволяти комусь або чомусь нав'язувати свої ідеї і принципи. Дуже корисно час від часу влаштовувати інвентаризацію своїх цінностей. Потрібно постаратися включити в новий список цінностей такі, які оберегут людини від небажаних витрат.

Якщо до шопоманії призвели невлаштовані сімейні відносини, людині варто помізкувати і зрозуміти, що ще не пізно змінити і як їх можна налагодити. Щоб краще розібратися в самому собі і відносинах з оточуючими людьми, варто звернутися до професійного психотерапевта.

Медикаментозне лікування

Психіатрами вже давно робляться спроби лікувати оніоманіі як психічне захворювання. Для цього застосовуються психотропні препарати. Серед них найбільш ефективними виявляються антидепресанти флуоксетин, бупропіан і нортриптилін. Інші лікарі використовують флувоксамін, що в 90% випадків також дає хороші результати. Успішність терапії антидепресантами практично доведена.

Нещодавно були проведені 2 плацебо-контрольовані дослі-нання, які виявили однаковий позитивний ефект при прийомі хворими оніоманіі флувоксаміну і плацебо. До помітного зниження копмпульсівного шопінгу може також привести застосування циталопраму. Відкрите подвійне сліпе дослідження нової форми циталопраму - есциталопраму в дозі 20 мг / добу показало досягнення ефекту в лікування компульсивного шопінгу. Огот препарат усуває пригнічений настрій, що тягне до ослаблення бажання робити покупки. Людина стає в змозі подолати свою виникає тягу до шопінгу.

Втім, ефективність усіх цих препаратів може мати вторинний характер по відношенню до основної терапії, заснованої на використанні антидепресантів.

Слід також зазначити, що не всі дослідники вважають, що при оніоманіі обов'язково необхідна медикаментозна терапія, особливо це стосується випадків захворювання, в яких відсутня коморбідних патологія. Деякі з психіатрів пропонують проводити медикаментозну терапію тільки в дуже важких випадках.

Немедикаментозні способи лікування оніомзніі

Медикаментозне лікування таїть у собі небезпеку набуття нової залежності - від таблеток. Тому багато фахівців рекомендують спочатку випробувати всі способи немедикаментозного, психологічного лікування.

Психотерапія

При зверненні до психолога він допоможе виявити справжню причину виникнення шопінг-залежності і спробує допомогти вирішити спочатку цю проблему. Після чого скоректує поведінку в сьогоденні.

Першим кроком на шляху до виходу з шопінгової, як і будь-який інший залежності, лежить усвідомлення своєї проблеми. Людина повинна зрозуміти і визнати, що шопоманія - така ж шкідлива звичка, як пристрасть до азартних ігор або алкоголю. Тому вона "вимагає негайного вирішення, поки не стало надто пізно.

Друге, що має усвідомити людина, це те, що вчинення чергової покупки не може задовольнити істинні його потреби, в чому він дійсно потребує.

Визнавши ілюзорним цей метод вирішення життєвих і душевних проблем, людина повинна підійти до розуміння необхідності підбору здорової альтернативи, яка реально буде задовольняти його справжні потреби.

Для кращого розуміння шляху звільнення від шопоголизма обов'язково потрібно вивчити основи психології залежності і конкретно свою форму, свою ситуацію.

Виходячи з наявних даних про ступінь і причини шопінгової залежності, можна підібрати для себе здорові способи вирішення своїх психологічних проблем взаємовідносин, емоційних і духовних потреб. Наприклад, якщо пристрасне бажання зайнятися шопінгом виникло в результаті сильного внутрішнього напруження або стресу, можна використовувати інший відповідний варіант, наприклад масаж, дихальну гімнастику, контрастний душ, відвідування лазні, музику, танці і т. д.

При оніоманіі корисно вивчити умови, коли включається механізм зриву, щоб вміти запобігати його включення або взагалі вивести з ладу.

Рекомендується також оволодіти психологічними прийомами і способами, за допомогою яких можна легко погасити будь-яку хвилю атаки оніоманіі, розірвати порочне коло і позбутися від нав'язливості. 

Необхідно налагодити роботу з думками і життєвими стратегіями у вирішенні своїх проблем. Це допомагає звільнити свідомість від внушенной програми залежності і сформувати новий світогляд, повністю змінивши своє ставлення до життя вільної особистості. На цьому етапі слід розуміти, що успіх у житті, а також яскравість і неповторність індивідуальності людини залежать тільки від нього самого. Його значимість абсолютно не залежить від того, купить людина щось чи ні.

Важливо навчитися приймати рішення і нести відповідальність за свій вибір.

Робота з почуттями - такими, як почуття провини, страх і низька самооцінка. Вони повинні бути повністю витіснені почуттям власної гідності і впевненості в собі. Крім того, людина повинна навчитися відкрито і чесно висловлювати свої почуття, використовуючи для цього різні способи. Йому потрібно вміти правильно приймати і проживати негативні емоції, позбавлення чи горе.

Важливою сходинкою в психотерапії є вміння планувати свій час. Людина повинна чітко планувати час на активний відпочинок, творчість, спілкування з цікавими людьми, споглядання природи, налагодження духовної, інтелектуальної та культурного життя. Все це допоможе залежній людині справлятися зі своїми обов'язками і одночасно вирішить такі проблеми, як нудьга і самотність.

Варто навчитися дивитися навколо і бачити не тільки магазини. Адже у світі стільки цікавих захоплень. Книги, новий фільм, комп'ютерна гра, екзотичні домашні рослини, тварини, прогулянки на свіжому повітрі. Витрачати весь час на ходіння по магазинах і не помічати всього іншого дуже нерозумно. Так і все життя пройде повз.

Психологічні групи підтримки

Цей метод лікування заснований на тому, що вилікувалися від залежності збирають групу шопоголіків і допомагають їм боротися із згубною звичкою.

Наприклад, для лікування шопоголизма застосовується програма Анонімні боржники, заснована на програмі для анонімних алкоголіків 12 кроків. Цей спосіб лікування теж має ефект.

У Європі з'явилося також товариство підтримки людей, які страждають купівельної залежністю, яке заснувала Анн-Брітт Алдеман. 10 років тому вона теж потрапила в пастку шопоманії, витративши 1 млн крон, взяті з каси приватного дитячого саду. Всі гроші вона витратила на одяг. Її тут же звільнили з посади директора дитячого саду. Вона продовжує виплачувати їм компенсацію.

Еммі Геджнер в 2006 р. за 2 години витратила понад 6 тис. євро. Це привело її до лікування в центрі допомоги шопоголікам Wekiva Springs. Там вона пройшла 30-денний курс лікування в групі підтримки. Тут вона могла проаналізувати і відкрито розповісти про причини виникнення її залежності. Крім того, на курсах їй допомогли знову навчитися робити покупки осмислено.

Таких історій можна навести чимало.

Учасники групи перед кожним візитом до магазину складають чіткий список необхідних покупок, від якого вони не повинні відхилятися. Усі їхні кредитні картки на час заблоковані, а рахунки заморожені, щоб вони не могли ними нерозумно скористатися Р асплачіваться в магазині дозволяється тільки готівкою.

У центрі допомоги регламентований доступ кожного пацієнта до комп'ютера, щоб він не мав можливості пройтися по інтернет-магазинах і замовити собі масу непотрібних речей. У магазин членам групи шопоголіків можна ходити тільки в супроводі чоловіка або лікуючого лікаря.

У США ж шопоголіків вчать боротися з нав'язливим бажанням за допомогою перемикання уваги на вирішення реальних проблем.

У нью-йоркському центрі анонімних шопоголіків психолог Бенсон пропонує людям, що потрапили в подібну залежність, пройти 10-тижневий курс лікування.

Скандинавські психотерапевти радять спочатку спробувати самим впоратися із захворюванням, якщо це не вдасться, лягти в клініку. Там фахівці, що займаються різного роду залежностями, навчать шопоголіка змінити свої погляди та думки.

Пацієнти вчаться сприймати магазини як пастки, які розставляє підступний ворог, бажаючий його смерті. Для цього пацієнтам докладно розповідають, які способи використовують продавці товарів для того, щоб змусити людей купувати не потрібні їм товари.

Людям, що входять до групи ризику, радять залишати кредитні картки вдома, а ще краще - взагалі від них відмовитися Справа в тому, що безготівкові гроші витрачаються легше і непомітніше, ніж готівка, і тому витрачаються в більшій кількості.

У магазин слід ходити з обмеженою сумою, щоб не було можливості купити щось, крім речей, що знаходяться в заготовленому списку.

Необхідно добре і смачно поїсти перед шопінгом, т. к. це значно знижує бажання хапати з полиць все підряд. Прийом їжі приносить задоволення, тому трохи втихомирює шопінгової пристрасть, тимчасово блокуючи прагнення людини побороти депресію спонтанними й непотрібними покупками.

Додати коментар


Захисний код
Оновити