Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Полеміка

Основним засобом людської комунікації є слово. Слово може бути причиною невимовної радості і величезних страждань. Воно може почати війну і відновити мир. Не дарма є приказка: «Слово - не горобець, вилетить - не впіймаєш».

Людська натура влаштована так, що для свого самоствердження вона вимагає правоти та першості тільки своєї думки. Коли людина ще не могла говорити, він користувався гучними криками, кулаками і кийками. З моменту появи розмовної мови людина стала миролюбнішою і доводив свою правоту за допомогою слів. З давніх часів і по теперішній час великі вожді націй і народів мали одну спільну рису - вміння доводити, а іноді і нав'язувати свою думку.У Древній Греції особливою пошаною користувалися оратори, які могли переспорити свого візаві на народних зборах. Ці суперечки не завжди проходили миролюбно, іноді доводилося перекрикувати і суперника, і натовп. Саме в цих баталіях народилося слово «полеміка», в перекладі з давньогрецької означає «войовничий, вороже налаштований».

Полеміка від діалогу відрізняється саме наявністю непримиренних протиріч між сторонами. Метою діалогу є знаходження спільних точок, компромісу. Метою полеміки є перемога над «ворогом» - треба змусити опонента визнати неправоту, нав'язати йому свою точку зору. Саме для полеміки характерний суперечку з використанням великої кількості незаперечних фактів, які використовуються для доведення своєї правоти чи для дискридитацією суперника.

Хоча полеміка і є однією з різновидів діалогу, але для неї не властиві повагу до співрозмовника, терпимість до його думки, дотримання регламенту діалогу. Все це ми щодня можемо спостерігати на екранах наших телевізорів, і особливо в різних політичних ток-шоу. Полеміці властиво дотримання принципів ретельності підбору слів і виразів, демократизму по відношенню до співрозмовника, використання тільки перевірених фактів і аргументів, холоднокровності по відношенню до співрозмовників.

Принцип ретельності підбору слів і виразів характеризується вмінням дуже точно висловлюватися. У полеміці ні в якому разі не можна «кидатися» фразами типу «постараюся точніше висловитися». Вони дають підставу супернику дорікнути вас у невмінні ясно виражатися.

Є другий аспект принципу підбору слів і виразів. Іноді мало чітко сформулювати свою думку. Ця думка повинна бути ще й правильно зрозуміла суперником і аудиторією. Підбираючи асоціації для суперечки, пам'ятайте, що у кожного індивідуума свій життєвий досвід. Отже, у нього може бути своє асоціативне мислення. Тому при виборі асоціацій ви повинні бути впевнені, що говорите з аудиторією і співрозмовником на одній мові. Більшість слів і виразів, крім загальноприйнятого книжкового значення, має для багатьох з нас додаткові значення. Не кажучи вже про безліч слів-синонімів, сучасна життя часом міцно «приклеює ярлики» та асоціації. Ще Лев Толстой говорив, що слова - єдиний спосіб спілкування, але їх треба вживати так, щоб усім було зрозуміло, про що ви говорите.

Принцип демократичності по відношенню до співрозмовника виражається в абсолютному рівноправ'ї сторін діалогу. Виходячи на арену спору, протиборчі сторони заздалегідь відрікаються від займаного положення в суспільстві, не нагадують про різному статусі сторін. Суперники повинні використовувати тільки міркування і логіку.

Цей принцип дуже добре дотримувався давньогрецькими ораторами і в часи всіляких народних революцій. В даний час при різних дискусіях багато політики дозволяють собі фрази типу «Я, як депутат Верховної Ради ...». Це є прямим ігноруванням принципу демократичності.

Принцип використання тільки перевірених фактів дуже простий. Категорично не можна використовувати неперевірені, заздалегідь неправдиві дані. Цей принцип характерний для всіх дискусій.

Сучасні піар-менеджери, придумали дуже цікавий хід. Зараз навіть є приказка: «Хочеш, щоб тобі повірили, зійшлися на дані статистики». І дійсно в нашій країні проводиться така кількість соцопитувань, що неважко загубитися. Опитування проводять партії перед виборами, телеканали, мережі супермаркетів, спеціальні маркетингові групи. Даними соцопитувань користуються відомі маркетологи в прямому ефірі телебачення, але вони не часто уточнюють подробиці отримання інформації. Технологія соцопитування вже має на увазі можливість отримання діаметрально протилежних даних по одному і тому ж предмету дослідження. Як приклад можна навести соцопитування на тему чи подобатися вам нічна дискотека? Уявіть собі відповіді людей в одному місті, але різних вікових категорій (молодь і старшого покоління). Або те ж питання, заданий жителям будинків на околиці і тим, у кого ця гучна дискотека знаходиться під вікнами? Ось так і сучасні політики - ніби все те, та трохи не те!

Принцип витримки і холоднокровності закликає опонентів не сприймати полеміку як битву за Москву. Не треба переходити межу. Не варто говорити слова, про які завтра, трохи остивші, будете жаліти. Не зв'язує себе нездійсненними клятвами і обіцянками. Про них вам потім обов'язково нагадають ваші суперники або заздрісники. Не сприймайте свого візаві як кровного ворога. Не ображайте, що не виганяйте незгодного з вами гостя з дому. Намагайтеся зберегти гідність і своє, і опонента. Поставтеся до суперечки як способу набуття нового досвіду, пробі своїх сил. Недарма японці в будь-якій ситуації намагаються «зберегти обличчя». Холоднокровність і витримка є головною умовою привабливості вашого «особи».

Додати коментар


Захисний код
Оновити