Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Критика: що це таке і чи треба з нею боротися?

Подзвонила Ленка, вона ридала в трубку так сильно, що складалося враження ніби хтось помер. Коли істерика завершилася, Лена, чмихаючи і заїкаючись, змогла пояснити, що створений нею проект, а вона дизайнер сильно розкритикували, і повернули на виправлення. Втішати і давати будь-які рекомендації в даній ситуації просто марно, з цієї причини я просто слухала і співпереживала їй.

Завершивши розповідати всю свою історію в найдрібніших деталях, Лена видихалася, віддячила мене за те, що я у неї є і за те, що мені завжди можна розповісти повністю все. І ось тепер вона могла вже і жити далі.У світі просто не існує людини, якого жодного разу не наздоганяла критика. Той момент коли це сталося в перший раз ви будете пам'ятати завжди. У переважній більшості випадків вперше відбувається це в дитинстві. До цього моменту все крутилося навколо вас, тільки ви були центром і брали себе таким, яким є, навіть не замислюючись про можливе недосконалість.

І ось хтось в перший раз вам пояснив, що ви далеко не такі хороші як вам здається. Що ви не всіма улюблені і не всі вас схвалюють, коли ви ведете себе подібним чином. Що є люди вельми незадоволені вами. І в цей момент ви починаєте пізнавати світ. Він вже далеко не такий, яким був для вас у дитячих казках, він світ реальності.

Можна з упевненістю сказати, що дорослішання почалося саме в той момент, коли ви пізнали, що ж являє собою критика. Саме в той момент починаються «дорослі» відносини з життям і з оточуючими взагалі. Починає сформіровиваться самооцінка, а їй сприяє критика.

Багато що в даному випадку залежить від того, хто і яким саме чином вас розкритикував. Найчастіше це батьки, родичі, вчителі або друзі. Мені відомі кілька жінок і їх подальша долі, для кожної з них критика зіграла свою, важливу роль.

Критика поламала все життя Вероніці, саме завдяки критиці вона виросла боязкою, дуже ранимою, навіть певною мірою боїться людей, а, як результат, самотньою.

Критика неймовірно озлобила Соню, і вона стала агресивною і навіть мстивої, бросающейся абсолютно на всіх, хто знаходиться поруч з нею.

Критика зробила Люду байдужої, як ніби вона і зовсім не жива. Їй неймовірно страшно відкриватися близьким, страшно любити, вона назавжди закрилася від усіх.

Критика зробила Ленку (ту про яку історія) образливою і ультраранімой, вона готова до розпрощатися із власним життям за будь не втішні слові.

А ось на Оксані критика не позначилася негативно. Вона доросла і дуже відповідальна людина, в міру добра і сильна. Та вона чутлива, але не надмірно образлива. Вона повністю усвідомлює, що не є ідеальною, але ставиться до цього абсолютно адекватно.

У разі якщо в дитинстві вас критикували надмірно часто і більше, ніж хвалили, то ви формуєте настільки сильний захист, що просто перестаєте сприймати інформацію, якщо її пріподносіт в тоні критики.

У разі якщо близькі перехвалили вас, вселили думку про те, що ви завжди найкраща, то найменше необережне слово адресоване вам може викликати справжній переворот в душі, оскільки бути такого не може, адже ви сама досконалість! Відповідно ви виросли образливою і на критику реагуєте як дитина.

У разі якщо дружина критикує свого чоловіка тривалий час, він просто йде в глуху оборону і перестає яким або образом реагувати. Але не слід думати, що почуття гідності при цьому не страждає. З плином часу він відновлення справедливості заради знайде собі ту єдину, яка стане захоплюватися. Виходить одна критикує, інша захоплюється. При цьому законна дружина впевнена, що так вона істотно покращує чоловіка, виховує його в необхідному напрямку. Але насправді вона просто віддаляє його. Не дарма ж існує приказка: «Роблячи з чоловіка людини, ніколи не забувай, що ти робиш його для іншої».

Критика. Місія нездійсненна

Не забувайте, чим вище ви підіймається по соціальних сходах, тим більше людей, будуть абсолютно незадоволені вами. Подумайте самі: скільки чоловік незадоволені прибиральницею? Ну не багато, адже так?. Якщо незадоволених стає істотно більше, її відразу ж звільнять. А ось тепер подумайте скільки незадоволених Президентом?

З цієї причини слід завжди пам'ятати простий закон, ніж видніше і успішніше ви, тим більше число незадоволених вами і це абсолютно нормально. З цієї причини, якщо бажаєте подобатися всім, просто не виходьте з дому. Або відразу вже помріть, чого ж тягнути. Про мертвих, начебто погано не говорять, хоча це неправда, адже говорять і досить часто. Так що можете відразу залишити дану витівку, вона просто не має сенсу. Будучи живим і успішним неможливо подобатися всім людям.

Користь чи все ж шкода?

Критика як і все в цьому світі має дві сторони. З одного, вона дуже болюча і суттєво вдаряє по самооцінці, власне з цієї причини настільки неприємна.

У випадку якщо вас розкритикував одна людина, може бути це просто його думка і не більше. Навіть якщо одне і теж сказали кілька людей - мається шанс, що це просто колективне оману. Але от у випадку якщо невдоволення висловили десять чоловік, то це вже має пряме відношення і швидше за все це дійсно правда.

Не було і не буде людини, яка любила б критику на свою адресу, виняток становлять лише мазохісти. Кожна нормальна людина реагує на критику болісно, але при цьому не завжди показує своє ставлення. Дана реакція на критику повноцінна! Важливо те, щоб вона ні в якому разі не заважала жити і не пов'язувала вас в діях, не породжувала страхи. Щоб ставлення до критики не перетворювала життя в регулярне самокопання і расковиріваніе ран душі.

Але при всьому цьому критика життєво необхідна для коригування особистості. Оскільки якщо вам ніхто не скаже, то ви і не дізнаєтеся, що робите щось не так, а то й просто неправильно? Що маєте безглуздий вигляд? Що ваші вчинки жорстокі? Оскільки в своїх поглядах ви праві завжди. А ось саме критика допоможе відкоригувати філософію життя з реальним життям і людьми.

 

З цієї причини критику можна справедливо вважати корисною, але при цьому не приємною. Критика є могутнім інструмент, який здатний змінити людину і відносини з ним, якщо знати, як грамотно застосовувати даний інструмент.

Ми досить часто думаємо, що нас критикують тому, що бажають образити, але насправді це не так. Люди критикують один одного з безлічі причин: через заздрощі, бажаючи помститися, від образи, бажаючи самоствердитися, через конкуренцію, бажаючи простимулювати до чогось. Але критикують нас, і заслужено, коли ми не справляєтеся із зобов'язаннями.

Незріла реакція на критику:

- Надто болюча,

- Образа, бажання обов'язково помститися,

- Занурення в себе,

- Реакція в стилі «сам дурень»,

- Тривалий пережовування,

- Регулярне самобичування.

Повноцінна реакція на критику:

- Чую, і роблю висновки,

- Пам'ятаю, що першочергово це лише твоя думка, а воно може бути і не справедливим,

- Ставлюся з увагою, але без зайвого фанатизму,

- Обов'язково перевірю, чи так це насправді,

- Готова завжди відкрито поговорити на дану тему,

- Готова визнати «так, я дійсно така».

Не робоче критика

Не критикувати абсолютно і повністю, само собою, не можна, і стосується це всього. Відносини між людьми і полягають у тому, що б періодично давати знати про свою думку, а воно як вже відомо не завжди втішно.

Чи здатна критика поліпшити людини? Звичайно здатна, якщо критикувати розумно. Але в переважній більшості випадків, кожен критикує, як може і хоче.

Існують дві форми критики, які ми часто застосовуємо, але вони обидві не досить результативні, до того ж мають своїми негативними побічними ефектами.

Одна з даних форм - це банальне хамство.


- Ось гальмо! Що ж ти постійно запізнюєшся?

- Дурень! Скільки можна повторювати - вимикай комп'ютер, кожен раз коли йдеш!

- Подивися на себе! Клоун! Смак відсутня повністю!

Джерело цієї критики бояться, постійно ображаються, уникають у спілкуванні, а крім того ще й мстять. Але, щоб було справедливо, слід зауважити, що деякі розуміють лише таке звернення, а в деяких випадках і міцніше. Особливо якщо людина виросла там де його систематично шпинялі, і у нього виробився імунітет до стусанів слабший і починає він чути лише сильні: крик і банальний мат. На будівництві, наприклад, це взагалі повноцінна мова спілкування. Але не слід забувати, що не всі з нас працюють на будівництві. 

Ще одна абсолютно результативна форма критики - це «вибачення» при критиці.

- Пробач, будь ласка, але ти не могла б закривати двері?

- Вибач, але от в даному тексті, надмірно багато помилок.

- Може я і помиляюся, але здається, не слід так розмовляти з хлопцем.

Дану критику ніколи не сприймають, з тієї причини, що за неї постійно вибачаються. А слова, за які просять вибачення, не значимі для нас.

Виникає ситуація, коли слід сказати безсторонню річ знайомому. А критикувати Ви не любите. Оскільки про вас можуть дуже погано подумати і т.д. Але виникають ситуації, коли це життєво важливо. На роботі, наприклад, критика керівництва - це загальновідомий інструмент для навчання, і уникнути його просто не можливо.

Як же бути, щоб людина усвідомила, але не образився при цьому?

 

Критикувати правильно

Першочергово слід знати на що людина завжди образитися. Деякі люди просто не можуть не ображатися, це їх стара звичка і єдиний спосіб життя. Їх ображає фактично все, в даному випадку слід просто дозволити людині ображатися, оскільки йому так подобається і він так звик жити.

Завжди пам'ятайте, якщо говорити надмірно м'яко, завуальовано, вас просто не почують. Суть того, що ви бажаєте сказати, загубиться в тумані ваших реверансів.

У разі якщо говорити надмірно жорстко, обов'язково образяться, і є шанс, що ви повністю зруйнуєте відносини з даними людиною.

Що б ви не збиралися сказати, не забувайте, критика потрібна зовсім не для того, щоб вразити, а з щирого бажання допомогти, а заодно і самому собі. Намір, з яким критикуєте, має бути обов'язково добрим. Якщо нічого, за винятком злості ви знайти в дану хвилину не можете, то просто відкладіть критику хвилин на п'ять, подумайте, і лише тоді приступайте.

Формула критики, яку чують.

Обов'язково скажіть про той факт, який вважаєте неправильним, дуже важливо згадати сам факт.

Порівняйте, наприклад, це:

- Ніна, коли ти запізнюєшся на півгодини ...

- Твої дурні запізнення ...

У першому випадку ви говорите саме факт, у другому фактично відкрито хаміте.

Виразіть ставлення до даного факту: Я думаю ... / Я відчуваю ... і т.д.

Наприклад:

- Я сприймаю це як безвідповідальність.

- Я думаю, що слід підшукувати іншу роботу.

Скажіть обов'язково комплімент, щодо здібностей, яких-небудь умінь, талантів, підкресліть переваги.

Наприклад:

- Але в іншому ти організована людина.

- Але ти так легко здатна вирішувати складні завдання.

Поставити запитання про те, як можна це подолати, виправити. Дане питання може бути заданий по-різному, нюансів безліч.

Наприклад:

- Що нам робити з даними запізненнями?

- Ти здатна приходити вчасно?

Ось істинна формула критики:

- Факт,

- Ваше ставлення,

- Комплімент,

- Питання.

Ось наочні приклади:

- Лена, коли ти в цьому платті, мені здається, ти губишся в кольорі. На тобі неповторно виглядають яскраві речі! Вони виділяють твій гарний колір волосся. Твоя думка про це?

- Коли ти мовчиш, я починаю турбується і думаю, що ти образився, або щось приховуєш. Мені дуже подобається, коли ми відверто розмовляємо. Може ми можемо розмовляти частіше?

- Петро Володимирович, коли ви кричите, я думаю, що ви зліться, тому лякаюся і нічого не чую. Чи можемо ми якось це виправити? Мені слід все ж чути, що ви говорите, а не просто те, як ви це говорите.

Додати коментар


Захисний код
Оновити