Краса Жінки

макіяж, косметика, парфумерія

Український костюм

Український костюм є національною ідеєю українського народу. Головним елементом українського костюма є взуття. Вона споконвіку робилася зі шкіри. Її було шили. Складками закладали шкіру, морщили і прив'язували до ніг довгим мотузком. Її називали моршуні, або ходаки, морщенцi, постоли.

Чоботи, тобто шкіряне взуття шили без підборів. Таке взуття мала високі халяви. Каблук замінювали невеликою металевою підковою, її кріпили на п'яту.

 

Популярним елементом українського костюма в середині 19-го століття були виворітні чоботи. Їх підметку пришивали з внутрішньої сторони чобота. Потім чоботи мочили у воді і вивертали на виворітну сторону.

Українці носили і постоли. Вони відрізнялися від російських і білоруських. Вони мали прямокутне плетіння, низькі бічні сторони, а ніс мало виділявся.

Ніс і бічні сторони лаптя були складені з петель. Через них продергівалі мотузку, пов'язували лапоть. Мотузка також допомагала закріпити лапоть на нозі.

Український костюм має багато схожості з російською. У його основі лежить сорочка, а також штани. Сорочку шили з льону або полотна конопель. Штани були суконні або вовняні.Рубаха українського костюма була в ряді випадків верхнім одягом. Її відмінна особливість полягала в наявності Пазушко, тобто розрізу спереду, декорованого візерунком. Воріт мав стоячий або відкладний комір. Він взагалі міг бути і без коміра.

Рубаха українського костюма завжди була зібрана в збірку.Її обшивали тасьмою або смужками кольорової матерії. У підсумку шили низький стоячий комір, який пришивався до коміра сорочки знизу. Відкладним коміром в українському костюмі теж дуже часто використовувалися.

Сорочку українського костюма або застібали, або зав'язували у ворота. Використовували при цьому гудзики або тасьму.Українці завжди заправляли поділ сорочки в штани. Вони запозичили це у кочівних народів. Цим український костюм теж відрізняється від білоруської та російської.

 

Покрій сорочок всіх народів східних слов'ян відрізняють вставки під пахвами. Їх робили за допомогою трьох або чотирьох відрізків тканини. Називали їх ластовіци. Але донські козаки не носили ластовіци.Якщо ластка не було, це означало, що людина не належав до категорії селян.

На сорочках українських костюмів часто робилися нашивки, як погони. Були використані вишиті вставки. Вони носили назву уставок.

Обов'язковим елементом українського костюма були штани. Їх підперізували шнурком або ременем. Він завжди був прикрашений пряжкою.Штани українських косюмах козаків відрізнялися шириною, між штанинами завжди пришивалась Матня.

Її робили з прямокутних шматків матерії. Повинно було виходити щось на зразок мішка. Штани шили з сукна, полотна. Прикрашені вони були вишивкою. Її часто відгинали вгору. Вишивали нитками жовтого та зеленого кольорів.

Що стосується жіночого українського костюма,то він мав велику різноманітність в варіантах. Все залежало від місця проживання жінки.

Такі етнографічні особливості проявлялися в силуеті, крої, кольорі, способах носіння костюма.

Полісся зберегло первозданні елементи костюма.

Класичним варіантом українського костюма вважає костюм Середньої Наддніпрянщини.На півдні завжди відбувалося вплив традиційних елементів одягу різних народів.

В Поділля збереглися взаємовпливу молдавського та українського народів.

Північно-західні регіони характеризуються симбіозом українського і польського костюмів.

Українські горяни також мали особливості в своїх костюмах.

Додати коментар


Захисний код
Оновити